Jak prawidłowo palić świece?

Świece zapachowe to element, który bez wątpienia nadaje klimat wszędzie, gdzie tylko ich użyjemy. Szeroki wybór zapachów, jakie możemy znaleźć na rynku, łatwa dostępność i wygoda użytkowania oraz emocje, które w nas uwalniają to zdecydowane atuty tych niepozornych produktów.

Najpopularniejsze świece w tym momencie to świece naturalne: rzepakowe oraz sojowe. Są przede wszystkim najzdrowsze i najkorzystniejsze dla środowiska, a przy tym także bezpieczne dla nas. Warto zwrócić uwagę na kraj produkcji świec.

Prawda jest taka, że nie ma świecy którą pokocha każdy, ale wierzymy, że nie ma też człowieka, który nie znalazłby zapachu dla siebie. Zapachy to niewątpliwie temat, na który można napisać niejedną książkę. Zajmijmy się jednak tym, w jaki sposób prawidłowo palić świecę, aby wydobyć z niej pełen potencjał.

Swieca sojowa NEW YORK 1628 GINGER GRAPEFRUIT swieca zapachowa

Pierwsze odpalenie

Pamiętaj, że pierwsze odpalenie świecy jest niesamowicie istotne. To właśnie w głównej mierze od niego zależy, jak będzie przebiegał jej dalszy los. Pal świecę do momentu, aż wosk równomiernie roztopi się na całej powierzchni. Dzięki temu unikniesz tunelowania, czyli zbierania się wosku po bokach świecy. W zależności od wielkości świecy oraz rodzaju wosku ten czas równomiernego stopienia powierzchni będzie różny. W przypadku mniejszych świec sojowych takich jak, np. Skład Kolonialny Zanzibar oraz Herete Busztyn Liczi czas równomiernego spalania wosku będzie trwać około 1-2h, natomiast większa świeca – rzepakowa od Leisure potrzebuje około 3h.

Jeśli chodzi o giganty wśród świec, takie jak, np. 300g Leisure Touch of Cashmiere pierwsze palenie świecy powinno trwać podobnie jak w przypadku mniejszej świecy, lecz nie powinno przekraczać 4h. Jeśli jednak jesteś fanką palenia świec przez długie godziny warto jest zwrócić uwagę na świecę 500g od Składu Kolonialnego, np. Palermo, której zapach przeniesie Cię na wspaniałą podróż po włoskim mieście, którą śmiało możesz zostawić zapaloną na kilka godzin.

Nigdy nie zostawiaj palącej się świecy bez nadzoru, w miejscu dostępnym dla dzieci i zwierząt, w pobliżu łatwopalnych materiałów.

Knot

Za każdym razem, gdy odpalasz swoją świecę przytnij knot na około 0,5cm. Ten zabieg wpływa na równomierne wypalanie się wosku. Jeśli zauważysz, że knot nie jest na środku, możesz go przesunąć po zgaszeniu świecy, gdy wosk będzie jeszcze płynny. Uważaj, aby się nie oparzyć. Jeżeli zauważysz w wosku fragmenty pokruszonego knota, postaraj się je delikatnie usunąć.

Gaszenie

Nigdy nie pal świecy dłużej niż 3/4, chyba że producent mówi inaczej (duża świeca 500g od Skład Kolonialny). Może to spowodować przegrzanie i pęknięcie słoika. Gdy chcesz zakończyć sesję palenia najlepiej odciąć dopływ tlenu na przykład talerzykiem. Nie rób tego nakrętką świecy! Gdy świeca zgaśnie unieś talerzyk, aby dym nie wpłynął na zapach wosku. Jeśli koniecznie chcesz zgasić świecę przez zdmuchnięcie, postaraj się zrobić to delikatnie, aby nie rozlać stopionego, gorącego wosku.

Nigdy nie pal świecy do samego końca. Gdy na dnie pozostanie około 0,5 cm wosku to znak, że czas Twojej świecy dobiegł końca. Poczekaj, aż wosk zastygnie, rozkrusz go i wysyp ze słoika. Spróbuj znaleźć dla niego ciekawe zastosowanie w swoim domu lub poddaj recyklingowi.

leisure candle jak wykorzystac szklo po swiecy 004 768x1024 1

Przechowywanie

Podczas palenia świecy, pamiętaj o tym aby umieścić ją na płaskiej powierzchni, najlepiej na dodatkowej podstawce, która zabezpieczy Twój mebel. Przechowuj świecę w temperaturze pokojowej, unikaj bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne oraz źródeł ciepła np. kaloryfera.

Oceń!
Udostępnij wpis:

Sklep aktualnie nieczynny

Przepraszamy,  ale obecnie sklep internetowy Concept13 nie przewiduje możliwości dokonania zakupów.