Fotostarzenie skóry – co to jest?

Views: 0

Fotostarzenie, inaczej photoaging to w skrócie proces starzenia się skóry, który jest przyspieszony i znacznie nasilony przez działanie promieni słonecznych. Na skutek przewlekłej ekspozycji na promieniowanie UV oraz braku odpowiedniej ochrony przed nim w komórkach naszej skóry powstają niekorzystne zmiany. Promienie UV stymulują powstawanie enzymów, które niszczą kolagen i elastynę.

Warto pamiętać, że poza promieniami słonecznymi do fotostarzenia przyczyniają się również sztuczne źródła promieniowania ultrafioletowego np. korzystanie z solarium.

Osoby z jasną karnacją są bardziej narażone na niekorzystne działanie promieni słonecznych, w tym także na fotostarzenie, ze względu na mniejszą ilość melaniny, czyli barwnika, który jest naszą naturalną ochroną przed UV. Jasne fototypy są też bardziej podatne na powstawanie nowotworów wywołanych promieniowaniem UV oraz na oparzenia słoneczne i przebarwienia.

Skutki fotostarzenia.

  • Zmarszczki – promienie słoneczne przyczynia się do powstawania wolnych rodników; te z kolei powodują stres oksydacyjny, uszkadzają włókna kolagenowe w związku z czym na naszej skórze pojawia się więcej zmarszczek i są one głębsze niż te wywołane przez upływ czasu. Nieodpowiednia ochrona oczu przed jasnymi promieniami powoduje, że intensywnie marszczymy czoło i mrużymy oczy, więc jest większe ryzyko powstawania, tzw. lwiej zmarszczki i kurzych łapek.
krem pod oczy 1
  • Nierównomierna pigmentacja skóry – na twarzy i ciele pojawiają się plamy posłoneczne, piegi i ciężkie do zniwelowania przebarwienia.
  • Utrata jędrności skóry.
  • Pękanie naczyń krwionośnych.
  • Powstawanie zaskórników oraz rozszerzone pory.
  • Nadmierne wydzielanie sebum.
  • Przesuszenie skóry i szorstkość.

Jak uchronić się przed fotostarzeniem?

Najważniejszą kwestią w przypadku fotostarzenia skóry jest profilaktyka. Najskuteczniejszym sposobem na ochronę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV jest stosowanie kremów z filtrem. Najlepsze będą te z wysokim faktorem SPF 30 lub 50, np. Kireskin SPF 30 lub Kireskin SPF 50. Na szczęście coraz więcej osób wprowadza ochronę przed promieniowaniem jako stały element pielęgnacji, niezależny od pogody i pory roku. Jest to znak dla Ciebie, że także powinnaś to zrobić! Ważne jest aby zapamiętać, że promieniowanie działa na naszą skórę nawet wtedy, gdy siedzimy w domu, a za oknem jest szaro i ponuro. Promieniowanie UVA w ok. 95% przenika przez szyby i dociera do komórek Twojej skóry nieodwracalnie niszcząc ją od środka.

Filtry przeciwsłoneczne niestety nadal często kojarzą się z kosmetykiem wakacyjnym, który zostawia białe plamy i ma ciężką, nieprzyjemną konsystencję. Faktem jest, że niektóre kremy z filtrem pokrywają się z tym wyobrażeniem, jednak z roku na rok pojawia się coraz większy asortyment produktów, których możemy używać z przyjemnością, np. lekki jak piórko i nieodczuwalny jak woda na skórze SPF od Korres z linii Red Grape lub SPF o przyjemnej, jogurtowej konsystencji od Korresa, który szybko się wchłania i nie pozostawia po sobie innych śladów poza ochroną.

Skóra zapamiętuje wszystko. Traktuj ją z miłością i czułością, chroń ją przed tym co szkodliwe, a z pewnością Ci się odwdzięczy.

Oceń!

Jeden komentarz

  1. […] Słońce dodaje nam energii, poprawia samopoczucie oraz pozwala naszemu organizmowi funkcjonować w odpowiedni sposób. Jak wiemy nieodpowiedzialna ekspozycja na promieniowanie UV niesie za sobą szereg nieprzyjemnych, a przede wszystkim niebezpiecznych konsekwencji. W artykule Krem do twarzy z filtrem SPF 50 – czemu warto używać? omówiliśmy ten temat nieco bardziej szczegółowo. Poruszony został również temat zjawiska fotostarzenia. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *